top of page
  • Yazarın fotoğrafıNurani Müdafa

Risale-i Nur dairesine yeni giren, Arapça okumayı bilmeyenler nasıl Namaz Tesbihatlarını yapabilir?

Güncelleme tarihi: 6 Mar 2022

Soru Detayı


Risale-i Nur dairesine yeni giren, Arapça okumayı bilmeyen talebeler nasıl Namaz Tesbihatlarını yapabilirler? Türkçe okunuşlu namaz tesbihatı var mı?


Cevap


Üstâd Bediüzzaman Hazretleri, bir lâhika mektubunda şöyle demektedir;

"Kur'ân'ı öğrenmek için ders almaya çalışıyorsunuz. Sizin bildiğiniz yeni harfte noksanlar olduğu için mümkün oldukça yeni harften okunmamak lâzım gelir." (Emirdağ Lâhikası 1, s. 238)


Bu nedenle en kısa sürede Kur'ân alfabesini öğrenmesi gerekir. Ve orijinal halinden okumaya gayret etmelidir.


Risale-i Nur dairesine yeni giren talebelerin, Hatt-ı Kur'ân olan Arapçayı okumayı öğrenene kadar Latinize edilmiş şeklinden namaz tesbihatlarını yapmalarını mazeret dairesinde kabul edebilir. Lakin Arapça okunuşta bulunan birçok harfin Latin alfabesinde olmaması nedeniyle farklılıklar oluşmaktadır. Transkripsiyonlu Namaz Tesbihatı'nın baş kısmında şu şekilde beyan edilmiştir;

"Türkçemizdeki Latin harfleri Arapça'daki bazı harflerin telaffuzunu karşılamıyor. Bu sebepten dolayı bu kitapta transkripsiyon harfleri kullanıldı." (Türkçe Okunuşlu Namaz Tesbihatı - Transkripsiyonlu, s. 4)


Transkripsiyon harflerinden bazılarının gösterimi ise şunlardır:

”هـ خ ح“ (ḥḫh)

”ص س ث“ (s̱sṣ)

”ظ ض ز ذ“ (ẕzżẓ)

”ط ت“ (tṭ)


Okunuşlarda değişim olması hasebiyle buna bir çözüm olarak "Transkripsiyonlu" şekilde çalışmalar yapılmıştır. "Transkripsiyonlu Namaz Tesbihatı"nda farklı olan harfleri anlayabilmek için çeşitli simgeler koyulmuştur.


"Transkripsiyonlu Namaz Tesbihatı"na ulaşabilmek için linke tıklayınız;

https://www.google.com/amp/s/docplayer.biz.tr/amp/23361497-Turkce-okunusuyla-namaz-tesbihati-transkripsiyonlu-basim-yayin-in-hediyesidir.html


Selam ve dua ile.

Nurani Müdafa Heyeti

123 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page